ASCO 8030G013AC12/60D - Solenoid Valve
MPN: 8030G013AC12/60D
Should ship between 28 May and 11 Jun
Can I get this faster?
Subject to factory lead times
Option to use your account at checkout
QTY:
Our experts are here to help.
Call (866) 703-5665 for Expedited Shipping, Delivery Date, Product Questions & Help
Our experts are here to help.
Attributes:View Additional Documents
| Actuation: | Solenoid - Direct Acting | Body Material: | Brass | Frequency: | 60 Hz |
| Function: | 2 way - 2/2 Normally Closed | Orifice: | 3/8 in | Pipe Size: | NPT 3/8 |
| Seating Elastomer: | NBR | Voltage: | 12 Volts AC |
Documents
Overview:
The ASCO Series 030, also known as 8030, is a direct-acting low-pressure solenoid valve with up to 15 psi (1 Bar) maximum differential. Valves available in brass or stainless steel, normally open or normally closed and pipe sizes 3/8-inch thru 3/4. They are widely used for dispensing, collating, vacuum holding, tank draining and gas shutoff applications. The normally open version is well suited for gas venting.
Specifications:
- Valve Actuation: Solenoid - Direct Acting
- Function: 2 way - 2/2 Normally Closed
- Body Material: Brass
- Flow (Cv): 1.8 Cv
- Pipe/Port Type and Size: NPT 3/8
- Min Ambient Temperature: 32°
- Max Ambient Temperature: 125°
- Min Fluid Temperature: 32°
- Max Fluid Temperature: 200°
- Product Weight: 1.28 lbs
- Voltage and Frequency: 12 Volts AC with 60 Hz
- Watt Rating: 10.1 W
- Orifice Size: 3/8 in
- Coil Class: FT
- Coil Number: 238610-001-D
- Lead Length: 18 inch