ASCO 8210G094AC24/60D - Solenoid Valve
MPN: 8210G094AC24/60D
Should ship between 28 May and 11 Jun
Can I get this faster?
Subject to factory lead times
Option to use your account at checkout
QTY:
Our experts are here to help.
Call (866) 703-5665 for Expedited Shipping, Delivery Date, Product Questions & Help
Our experts are here to help.
Attributes:View Additional Documents
| Actuation: | Solenoid | Body Material: | Brass | Frequency: | 60 Hz |
| Function: | 2 way - 2/2 Normally Closed | Media: | Air|Inert Gas|Water | Orifice: | 5/8 in |
| Pipe Size: | 1/2 NPT | Seating Elastomer: | NBR | Voltage: | 24 Volts AC |
Documents
Overview:
Specifications:
- Valve Actuation: Solenoid
- Function: 2 way - 2/2 Normally Closed
- Body Material: Brass
- Flow (Cv): 4 Cv
- Pipe/Port Type and Size: 1/2 NPT
- Media: Air, Inert Gas, Water
- Min Ambient Temperature: 32°
- Max Ambient Temperature: 125°
- Product Weight: 2.21 lbs
- Voltage and Frequency: 24 AC / 60 Hz
- Watt Rating: 10.1 W
- Holding Current (VA): 25
- Orifice Size: 5/8 in
- Coil Class: FT
- Coil Number: 238610-005-D
- Lead Length: 18 inch, Any