ASCO 8320G182MBAC220/60D - Solenoid Valve
MPN: 8320G182MBAC220/60D
Should ship between 28 May and 11 Jun
Can I get this faster?
Subject to factory lead times
Option to use your account at checkout
QTY:
Our experts are here to help.
Call (866) 703-5665 for Expedited Shipping, Delivery Date, Product Questions & Help
Our experts are here to help.
Attributes:View Additional Documents
| Actuation: | Solenoid - Direct Acting | Body Material: | Brass | Frequency: | 60 Hz |
| Function: | 3 way - 3/2 Normally Closed | Orifice: | 1/16 in | Pipe Size: | NPT 1/4 |
| Seating Elastomer: | NBR | Voltage: | 220 Volts AC |
Documents
Overview:
Specifications:
- Valve Actuation: Solenoid - Direct Acting
- Function: 3 way - 3/2 Normally Closed
- Body Material: Brass
- Flow (Cv): 0.09 Cv
- Pipe/Port Type and Size: NPT 1/4
- Min Ambient Temperature: 32°
- Max Ambient Temperature: 125°
- Max Fluid Temperature: 200°
- Product Weight: 1.5 lbs
- Voltage and Frequency: 220 AC with 60 Hz
- Watt Rating: 17.1 W
- Holding Current (VA): 40
- Orifice Size: 1/16 in
- Coil Class: FB
- Coil Number: 238610-151-D
- Mounting Direction: 18 inch, ANY