ASCO 8342G020PAC220/50D - Solenoid Valve
MPN: 8342G020PAC220/50D
Should ship between 28 May and 11 Jun
Can I get this faster?
Subject to factory lead times
Option to use your account at checkout
QTY:
Our experts are here to help.
Call (866) 703-5665 for Expedited Shipping, Delivery Date, Product Questions & Help
Our experts are here to help.
Attributes:View Additional Documents
| Actuation: | Solenoid | Body Material: | Brass | Frequency: | 50 Hz |
| Function: | 4 way | Pipe Size: | NPT 1/4 | Voltage: | 220 Volts AC |
Documents
Overview:
Specifications:
- Valve Actuation: Solenoid
- Function: 4 way
- Body Material: Brass
- Pipe/Port Type and Size: NPT 1/4
- Product Weight: 0 lbs
- Voltage and Frequency: 220 AC with 50 Hz
- Watt Rating: 16.1 W
- Coil Class: FT
- Coil Number: 272610-055-D
- Lead Length: 18 inch
- Carton Note: 1/4 X 3/16 4W BRASS 16.1/F AC