ASCO JB8263H002TAC440/50D - Solenoid Valve
MPN: JB8263H002TAC440/50D
Should ship between 28 May and 11 Jun
Can I get this faster?
Subject to factory lead times
Option to use your account at checkout
QTY:
Our experts are here to help.
Call (866) 703-5665 for Expedited Shipping, Delivery Date, Product Questions & Help
Our experts are here to help.
Attributes:View Additional Documents
| Actuation: | Solenoid | Body Material: | Brass | Frequency: | 50 Hz |
| Function: | 2 way - 2/2 Normally Closed | Pipe Size: | NPT 3/8 | Voltage: | 440 Volts AC |
Documents
Overview:
Specifications:
- Valve Actuation: Solenoid
- Function: 2 way - 2/2 Normally Closed
- Body Material: Brass
- Pipe/Port Type and Size: NPT 3/8
- Product Weight: 1.06 lbs
- Voltage and Frequency: 440 AC with 50 Hz
- Watt Rating: 6.1 W