ASCO JSF8262H020AC100/50 - Solenoid Valve
MPN: JSF8262H020AC100/50
Should ship between 28 May and 11 Jun
Can I get this faster?
Subject to factory lead times
Option to use your account at checkout
QTY:
Our experts are here to help.
Call (866) 703-5665 for Expedited Shipping, Delivery Date, Product Questions & Help
Our experts are here to help.
Attributes:View Additional Documents
| Actuation: | Solenoid | Body Material: | Brass | Function: | 2 way - 2/2 Normally Closed |
| Voltage: | 100 Volts AC |
Documents
Overview:
Specifications:
- Valve Actuation: Solenoid
- Function: 2 way - 2/2 Normally Closed
- Body Material: Brass
- Product Weight: 1.01 lbs
- Voltage and Frequency: 100 AC with 50 Hz
- Watt Rating: 6.1 W