ASCO JSP8262H181AC220/50 - Series 262-263 2-Way High-Flow Solenoid Valve
MPN: JSP8262H181AC220/50
Available for Purchase
Get a delivery date for my location
Subject to factory lead times
Option to use your account at checkout
QTY:
Our experts are here to help.
Call (866) 703-5665 for Expedited Shipping, Delivery Date, Product Questions & Help
Our experts are here to help.
Attributes:View Additional Documents
| Actuation: | Solenoid | Body Material: | Stainless Steel | Function: | 2 way - 2/2 Normally Closed |
| Pipe Size: | NPT 1/4 | Voltage: | 220 Volts AC |
Documents
Overview:
Specifications:
- Valve Actuation: Solenoid
- Function: 2 way - 2/2 Normally Closed
- Body Material: Stainless Steel
- Pipe/Port Type and Size: NPT 1/4
- Product Weight: 1.28 lbs
- Voltage and Frequency: 220 AC with 50 Hz
- Watt Rating: 17.1 W