ASCO SD8262H113MBAC120/60 - Series 262-263 2-Way High-Flow Solenoid Valve
MPN: SD8262H113MBAC120/60
Available for Purchase
Get a delivery date for my location
Subject to factory lead times
Option to use your account at checkout
QTY:
Our experts are here to help.
Call (866) 703-5665 for Expedited Shipping, Delivery Date, Product Questions & Help
Our experts are here to help.
Attributes:View Additional Documents
| Actuation: | Solenoid | Body Material: | Brass | Frequency: | 60 Hz |
| Function: | 2 way - 2/2 Normally Closed | Pipe Size: | NPT 1/4 | Voltage: | 120 Volts AC |
Documents
Overview:
Specifications:
- Valve Actuation: Solenoid
- Function: 2 way - 2/2 Normally Closed
- Body Material: Brass
- Pipe/Port Type and Size: NPT 1/4
- Product Weight: 1.01 lbs
- Voltage and Frequency: 120 AC with 60 Hz
- Watt Rating: 9.1 W