ASCO SV8263H210AAC220/50 - Solenoid Valve
MPN: SV8263H210AAC220/50
Available for Purchase
Get a delivery date for my location
Subject to factory lead times
Option to use your account at checkout
QTY:
Our experts are here to help.
Call (866) 703-5665 for Expedited Shipping, Delivery Date, Product Questions & Help
Our experts are here to help.
Attributes:View Additional Documents
| Actuation: | Solenoid | Body Material: | Brass | Function: | 2 way - 2/2 Normally Closed |
| Pipe Size: | NPT 3/8 | Voltage: | 220 Volts AC |
Documents
Overview:
Specifications:
- Valve Actuation: Solenoid
- Function: 2 way - 2/2 Normally Closed
- Body Material: Brass
- Pipe/Port Type and Size: NPT 3/8
- Product Weight: 1.35 lbs
- Voltage and Frequency: 220 AC with 50 Hz
- Watt Rating: 17.1 W