ASCO U8256A001VAC240/60D - Solenoid Valve
MPN: U8256A001VAC240/60D
Available for Purchase
Get a delivery date for my location
Subject to factory lead times
Option to use your account at checkout
QTY:
Our experts are here to help.
Call (866) 703-5665 for Expedited Shipping, Delivery Date, Product Questions & Help
Our experts are here to help.
Attributes:View Additional Documents
| Actuation: | Solenoid - Direct Acting | Body Material: | Brass | Frequency: | 60 Hz |
| Function: | 2 way - 2/2 Normally Closed | Media: | Air|Inert Gas|Water|Light Oil | Orifice: | 3/64 in |
| Port Size: | 1/8 | Voltage: | 240 Volts AC |
Documents
Overview:
Specifications:
- Valve Actuation: Solenoid - Direct Acting
- Function: 2 way - 2/2 Normally Closed
- Body Material: Brass
- Flow (Cv): 0.05 Cv
- Pipe/Port Size: 1/8
- Pipe/Port Type: NPT
- Media: Air, Inert Gas, Water, Light Oil
- Voltage and Frequency: 240 Volts AC with 60 Hz
- Watt Rating: 6.3 W
- Orifice Size: 3/64 in
- Coil Number: 400117-228-D
- Lead Length: 18 inch