The Ashcroft 20-W1005H-02B-4000 is a 1005 series utility gauge with a 4,000 psi pressure max, 2.0" dial size, 1/4" NPT center back mount connection, brass wetted material, and steel case material. Ashcroft Type 1005 gauges are available in 1.5" through 3" dial sizes. These gauges are commonly used on compressors, filter regulators, water pumps, beverage-dispensing equipment, paint sprayers, and a variety of other applications.
Quote
Michael R Gallagher
Centro President
QTY:
Ashcroft 20-W1005H-02B-4000 - 2.0" 1005 Series Utility Gauge, 1/4" NPT Center Back Mount, 4000 psi