Ashcroft 25-W1005H-02B-30 - 2.5" 1005 Series Utility Gauge, 1/4" NPT Center Back Mount, 30 psi
MPN: 25-W1005H-02B-30
Should ship between 03 Jun and 10 Jun
Can I get this faster?
Subject to factory lead times
Option to use your account at checkout
QTY:
Our experts are here to help.
Call (866) 703-5665 for Expedited Shipping, Delivery Date, Product Questions & Help
Our experts are here to help.
Overview:
The Ashcroft 25-W1005H-02B-30 is a 1005 series utility gauge with a 30 psi pressure max, 2.5" dial size, 1/4" NPT center back mount connection, brass wetted material, and steel case material. Ashcroft Type 1005 gauges are available in 1.5" through 3" dial sizes. These gauges are commonly used on compressors, filter regulators, water pumps, beverage-dispensing equipment, paint sprayers, and a variety of other applications.