Single-acting (spring-extend) pneumatic cylinder actuator , STC50X30C
MPN: STC50X30C
Available for Purchase
Get a delivery date for my location
Subject to factory lead times
Option to use your account at checkout
QTY:
Our experts are here to help.
Call (866) 703-5665 for Expedited Shipping, Delivery Date, Product Questions & Help
Our experts are here to help.
Attributes:View Additional Documents
| Pressure Rating: | 145 PSI |
Overview:
Single-acting (spring-extend) pneumatic cylinder actuator with single rod + rod-end roller + magnetic piston - Fabco-Air (ST series) - 50mm (B50mm) bore - 30mm (S30mm) stroke - non-threaded (plain) rod-end - 2 x 1/4" NPT threaded pneumatic ports - rated for +14...+158°F / -10...+70°C ambient - rectangular shape - Aluminium body / hard Chrome-plated stainless steel piston rod / Aluminium piston / standard Buna-N seals - tapped hole mounting